Info valguskaabli arengust

Meie piirkonnas hakkab valmima projekt EstWin, mille tulemusena on aastaks 2018 98%-l eestlastest paasvõrk lähemal kui 1,5 km. Projekti loojaks on Eesti Lairiba Arenduse Sihtasutus (ELASA), mis on loodud Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi eestvedamisel Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidu (ITL) liikmete poolt 11. augustil 2009. aastal. Lisainfo projekti kohta: elasa.ee.

Olukord on hetkel sealmaal, et põhivõrk hakkab valmis saama. Seoses sellega on võimalik hakata taotlema viimase miili toetust, mille tulemusena saab eraisikutele ja organisatsioonidele valguskaablil põhinevat internetti pakkuda.

Raha taotlemise eeldusteks on analüüs, mille tulemusena selgub ühenduse soovijate arv. Lisaks tuleb luua üle terve maakonna või isegi maakondade ülene mittetulundusühing, mille osanikud on omavalitsused, mis katavad ära tulevaste maakondade territooriumi loogilisel moel.

Tegemisel on veebileht, kuhu saab oma sooviavaldusi esitada. Kogutud andmete põhjal selgitatakse välja Jõgevamaa esmavajadused ning saab teha analüüsid maksumuse kohta ja liikuda äriplaani koostamise suunas.

MTÜ hakkab toimetama selliselt, et see muutub sideoperaatoriks ja haldab kõiki kaablijuppe, mis EstWini juurest kodudesse rajatakse. MTÜ omab viimase miili jupikesi ja teeb omakorda koostööd Elasaga, mis EstWini kiiret internetti haldab. Eesmärgiks on see, et inimene ei peaks mitme organisatsiooniga asju ajama, vaid maksab ühte arvet liitumise eest.

Analüüsi finantseerib ja selle viib läbi Jõgevamaa Omavalitsuste Liit koostöös MTÜ Valguskaabliga.

Juhin tähelepanu, et liikvel on valeinfo, nagu oleks 150 euro eest võimalik saada liitumine, tegelikkuses selgub lõplik maksumus äriplaani koostamisel. Tuleb arvestada ka võimalusega, et viimase miili projekt osutub liialt kulukaks ja see ei pruugi algsel kujul realiseeruda. Siis tuleb kaaluda teisi variante, kuidas internet kodudesse viia.

Üheks variandiks on tõsta signaal nii-öelda õhku ja jagada laiali, aga ärgem rutakem sündmustest ette ja teeme esmalt ära analüüsi.

Lisainfo teema kohta: maiko@mkoort.eu, 5559 0257.

Vaata videot!